O nás
Historie SDH Poličná
Na přelomu století v roce 1898 uzrála v obci Poličná myšlenka na zřízení sboru dobrovolných hasičů. Byla to potřeba a velký zájem poličenských občanů, učinit něco ke všeobecnému prospěchu. Vedly je k tomu zejména důvody materiální, tedy ochrana majetku spoluobčanů při požárech a živelních pohromách, ale také důvody morální s možnostmi vzdělávat se v kolektivu se zaměřením k pěstování družnosti a bratrskosti.
A tak za působení mladého, pro hasičskou myšlenku zaníceného učitele Julia Randýska, ve spolupráci s přípravným výborem, došlo k vypracování stanov hasičského sboru. Tyto byly postupně schváleny Obecním úřadem v Poličné, Okresním hejtmanstvím ve Valašském Meziříčí a Moravským místodržitelstvím v Brně, kde byla konečná platnost stvrzena dne 6. dubna 1898. Tento rok se stal rokem založení hasičského sboru v Poličné se všemi úředními náležitostmi, které bylo potřeba zařídit.
První valná hromada se konala 5. června 1898 za účasti 27 členů. Zvolen byl první hasičský výbor a prvním starostou se stal tehdejší starosta Josef Horák.
Tímto okamžikem nastalo období těžkých začátků, kdy byl každý člen spolku povinen postarat se a přičinit o rozkvět spolku a mít stále na paměti heslo hasičů:
„BOHU KE CTI, BLIŽNÍMU KU POMOCI“
Stejně jako každý sbor se i tento ve svých počátcích potýkal s nedostatkem peněz. Největší finanční zatížení zaznamenal sbor při zakoupení ruční stříkačky a výzbroje a výstroje pro 28 mužů za 1760 rakouských. Finanční úhrada se prováděla dobrovolnými podporami, výnosy ze zábav a jiných společenských akcí. Zanícení pro hasičskou myšlenku bylo tak veliké, že se nabídli jednotlivci k provádění sbírek i v okolních obcích. Od roku 1921 do roku 1926 přispěla již do hasičské pokladny i obec částkou 5000 Kč.
Další velkou investicí bylo zakoupení motorové stříkačky v roce 1929 za 72600 Kč. Opět museli členové sboru vyvinout veliké úsilí na umoření dluhu. Někteří členové přispívali také finančními dary. Ve 40. letech, kdy byl starostou obce člen sboru Jan Juřica, který činnosti hasičského sboru přál, přispěla obec do hasičské pokladny štědrou částkou 33000 korun. Od roku 1957 až do současnosti prodělalo vybavení sboru požární technikou mnoho proměn. Měnila se vozidla od Tatry 805, GAZ ARO, AVIA 30 speciál, Fordu tranzit až po dnešní techniku – Nissan Duble Cup a cisternové vozidlo Magirus, který sbor v Poličné obdržel darem od družebního města Bussum v Holandsku.
Pro uložení výzbroje a výstroje sloužila zpočátku stará kůlna vedle Fojtství, která se ovšem postupem času stala nedostatečná a nevyhovující. A tak byla v roce 1924 na témže místě vybudována stavba nové zbrojnice se sušákem. V 50. letech byla dokončena přístavba hasičské zbrojnice a počátkem 70. let byl vybudován nový sušák. Na veškerých stavebních pracích se největší měrou podíleli členové hasičského sboru.
V roce 1967 byla instalována na budově bývalého MNV elektrická poplachová siréna, která je dnes, společně se sirénou umístěnou na zdejší základní škole, propojena s centrálním varovným systémem Zlínského kraje.
A nyní to nejdůležitější, k čemu hasičský sbor vyvíjel a vyvíjí největší úsilí – likvidace požárů a živelních pohrom.
První křest ohněm nově založeného hasičského sboru přišel v listopadu 1898. Tehdy ve večerních hodinách shořel mlýn a dvě rolnické usedlosti. Oheň se podařilo včas zlikvidovat, takže se nepřenesl na sousední usedlosti. Tím si hasičský sbor získal uznání a respekt u místních obyvatel. Tehdy byla poprvé použita nová ruční stříkačka. Automobilová stříkačka byla úspěšně poprvé použita při požáru stodoly v květnu 1930.
Rok 1948 byl pro místní hasičský sbor velkou zatěžkávací zkouškou. Kvůli neznámému žháři bylo nutné, i přes všechnu organizovanou pohotovost a bdělost občanů, během dvou měsíců likvidovat šest úmyslně založených požárů. Tento rok byl dokladem dobré zralosti a připravenosti sboru.
Další zatěžkávací zkouškou prošel sbor v srpnu 1958. Tehdy letecká havárie zapříčinila požár čtyř usedlostí, které byly zasaženy hořícími troskami vojenského letounu. Rekonstrukce havárie byla zpracována i v dokumentu ČT „Osudové okamžiky“, jehož natáčení se zúčastnili také členové hasičského sboru a někteří místní pamětníci.
V roce 1996 se hasičské družstvo podílelo na likvidaci velkého požáru lesa v Háji. Požár byl zlikvidován až druhý den a zasahovala při něm také dvě letadla.
Již od svého vzniku se členové hasičského sboru podíleli na odstraňování následků povodní. Menších povodní byla zaznamenána celá řada. V roce 1907 zasahovali hasiči u poličenského mostu, kde bylo třeba odstranit naplavené dřevo z pil na horním toku Bečvy. Hladina vody tehdy dosáhla výšky 5 metrů a zaplavila i Poličnou. Velká povodeň postihla obec v roce 1990, kdy došlo k zaplavení rodinných domů ve středu obce a v Nové čtvrti. Největší povodeň však zasáhla Poličnou v roce 1997. Nejvíce byli postiženi občané pod Kotlinou a v Nové čtvrti, jelikož velká povodeň byla současně na obou Bečvách a její průběh byl velmi rychlý. V roce 1990 byly domy zaplaveny vodou 3 hodiny a v roce 1997 3 dny.
Při všech povodních byli hasiči vždy na svém místě, vypomohli podle svých možností tam, kde bylo třeba. Hodně svého času vynaložili i po povodních při čerpání vody ze studní a sklepů.
Uvážíme-li, že se nejedná o profesionály, nezbývá, než jejich odvahu a snahu obdivovat.